Aukonsul Nick van de Griendt tutvustas Hollandi puitmajaturgu

Eesti aukonsul Hollandis Nick van de Griendt esines 17. novembril EASi korraldatud virtuaalses töötoas „Arengud puitmajade turgudel ja tootmises – kuidas püsida konkurentsis?“ ülevaatega Hollandi ehitusturust ja selle trendidest. Ligi 50 osalejat esindas erinevaid Eesti puitmajatootjaid. Mõned mõtted:

  • Puitkarkassmajade ehitus moodustab 3 % Hollandi ehitusturust ning see osakaal on püsinud stabiilsena pikemat aega. Lisades sellele hoonete sees ja katustel kasutatavad puitkonstruktsiooni elemendid, ulatub turuosa kuni 15 %ni.
  • Ekspertide hinnangul näitavad trendid nõudluse kasvu puitkarkass-, element- ja moodulmajade järgi, kuna see võimaldab paindlikkust, nõuab vähem tööjõudu ning puit on taastuv ja taaskasutatav loodusvara. Läbi CO2 sidumise puitkonstruktsioonidesse on võimalik vähendada kasvuhoonegaaside teket, toetades seeläbi kliimaeesmärkide saavutamist, millele pööratakse Hollandis palju tähelepanu. Analüüsid ennustavad järgmise 5 aasta jooksul turuosa märkimisväärset suurenemist kuni 21%ni.
  • Keskmiselt ehitatakse aastas 58000 uut maja. Turul on suur nõudlus ja analüütikute hinnangul on täna puudu ca 330000 maja. Probleem on püsinud pikemat aega. Puitkarkass-, element- ja moodulmajade laialdasem kasutamine on üks võimalik lahendus kiirendada uute majade ehitamist.
  • Hoolimata arhitektide, kinnisvaraarendajate ja klientide suurenevast huvist püsib eelarvamus, et puitmajad on tuleohtlikumad võrreldes Hollandis traditsiooniliselt kasutatud ehitusmaterjalidega nagu betoon, savi, telliskivi.
  • Üks Hollandi suuremaid ehitusfirmasid Van Wijen kavandab tehase ehitamist, mis suudaks toota aasta 4000 moodulmaja.